Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Prawo budowlane
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Prawo budowlane

Polskie przepisy budowlane
Portal informacyjny
A A A


Stan prawny: luty 2024r.
Linki sponsorowane

Ustawa o własności lokali

Prawa i obowiązki właścicieli lokali

Art. 12.

1. Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem.

2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.

3. Uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.

Art. 13.

1. Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.

2. Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.

Art. 14.

Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:

Art. 15.

1. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.

2. Należności z tytułu kosztów zarządu mogą być dochodzone w postępowaniu upominawczym, bez względu na ich wysokość.

Art. 16.

1. Jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.

2. Właścicielowi, którego lokal został sprzedany, nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.

Art. 17.

Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu - w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości.

Pytania prawne (7):
Większe okno
malgorzata
2016-01-27 18:18:21
Odpowiedzi: 1
Czy wspolwlasciciel ma prawo wpuscic mnie do swojej czesi celem wymiany rury kanalizacyjnej w pionie ktora jest czescia wspolna wpisana przez sad i jest dobrem wspolnym Prosze o odpowiedz z gory dziekuje
Odpowiedzi (1):
Gość
2019-02-10 21:59:03
Jeśli jest to związane z awarią lub planowaną wymianą części wspólnej, którą jest instalacja wod/kan., to współwłaściciel ma obowiązek wpuszczenia zarządcy nieruchomości w celu naprawy usterki lub planowanej wymiany.
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-09-20 18:55:00
Odpowiedzi: 1
czy spóldzielnia ma prawo wymusić na mnie jako właścicielkę mieszkania - pełna własność , założona księga wieczysta, do podłączenia ciepłej wody z ciepłowni, mam gazowe ogrzewanie wody.
Odpowiedzi (1):
Gość
2019-02-10 21:54:09
Ogólnie nie. Warto jednak zastanowić się biorąc pod uwagę bezpieczeństwo siebie i innych, czy może warto przyłączyć się do sieci. Należy również pamiętać o regularnych przeglądach pieca 1x w roku ewentualnej wymianie, które też kosztują i per saldo może się okazać, że taniej wyjdzie "ciepło z rury".
Dodaj odpowiedź
Andrzej G.
2019-03-23 10:52:13
Odpowiedzi: 0
Zarząd Wspólnoty rozlicza opłatę za "moc zamówioną" do podgrzewania wody (w kranach, NIE w kaloryferach) proporcjonalnie do udziałów (praktycznie do powierzchni mieszkania). Przecież moc zamówiona do podgrzewania wody w kranach nie ma nic wspólnego z wielkością udziału (powierzchnią mieszkania). Powoduje to, że 1 osoba płaci tyle samo co rodzina wieloosobowa jeśli zajmują mieszkania o takiej samej powierzchni. Jest to nielogiczne i niesprawiedliwe, zatem narusza art.5 Kodeksu Cywilnego. Uważam, że rozliczenie powinno być proporcjonalne do zużycia ciepłej wody w mieszkaniu (są wodomierze). Przecież rodzina kilkuosobowa zużywając więcej ciepłej wody niż jedna osoba w większym stopniu determinuje wielkość mocy zamówionej. Czy mam rację ? Jeśli tak, to jak nakłonić Zarząd do zmiany sposobu rozliczania ?
AG
2019-03-23 11:48:35
Odpowiedzi: 0
Wodomierz główny w budynku wskazuje więcej o 20% - 25% niż wynosi suma wskazań wodomierzy w mieszkaniach (120 wodomierzy). Czy tak dużą różnicę musimy zaakceptować i dopłacać do wskazania indywidualnego wodomierza za tą różnicę ? Czy tak duża różnica może być uzasadniona niedokładnością wodomierzy w mieszkaniach i przeciekami (np. spłuczek toaletowych) ? Takie wyjaśnianie przez Zarząd wydaje się niewiarygodne. Jakie może być wyjaśnienie tak dużej różnicy, bo teraz dopłacamy nie bardzo wiedząc za co. Co dziwne, tak duża rozbieżność wskazań dotyczy zimnej wody. W przypadku ciepłej wody ta różnica jest rzędu 3 %.
Gość
2019-07-22 10:53:26
Odpowiedzi: 0
Wymieniane są wszystkie, jednakowe piony kanalizacyjne. Zarządca chce rozliczać koszty udziałem procentowym powierzchni mieszkania, czy słusznie? Moim zdaniem wszyscy powinni płacić tyle samo.
Gość
2020-03-04 13:46:34
Odpowiedzi: 0
Zglosilam wspolnocie remont łazienki z wnioskiem o wymianę pionu. Wowczas oyrzymalam odpowiedz ze nie ma takiej możliwości Po 4 latach wspolnota zdecydowala o wymianie pionow kanalizacyjnych. Czy ma obowiazek przywrocenia stanu zastanego, pierwotnego na wlasny koszt. Ponadto przebywam za granicą i nie mam możliwosci udostępnić swój. Co w tej sytuacji lokal
Gość
2020-07-06 14:25:47
Odpowiedzi: 0
Czy Wspólnota może obciążać mnie finansowo za powieszony klimatyzator w okolicy okna częściowo na elewacji tylko dlatego, że jestem właścicielką lokalu użytkowego? Innym członkom wspólnoty tzn.osobom fizyczym nic nie nalicza?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 
Do góry