Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Prawo budowlane
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Prawo budowlane

Polskie przepisy budowlane
Portal informacyjny
A A A


Stan prawny: luty 2024r.
Linki sponsorowane

Ustawa o własności lokali

Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe

Art. 39.

1. Minister Sprawiedliwości dostosuje do niniejszej ustawy rozporządzenie z dnia 18 marca 1992 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. Nr 29, poz. 128).

2. Minister Sprawiedliwości, w drodze rozporządzenia, określa tryb egzekucji z lokali stanowiących odrębne nieruchomości.

Art. 40.

1. Państwowe lub komunalne jednostki organizacyjne, sprawujące na podstawie przepisów dotychczasowych zarząd nieruchomościami wspólnymi, są obowiązane zapewnić dla każdej z zarządzanych nieruchomości wspólnych ewidencję umożliwiającą najpóźniej od dnia 1 października 1994 r. ustalenie kosztów i przychodów dla każdej wspólnej nieruchomości oraz powiadomić współwłaścicieli, nie później niż do dnia 30 listopada 1994 r., o zmianach, jakie wprowadza niniejsza ustawa co do sposobu zarządzania nieruchomością wspólną oraz co do ponoszenia jego kosztów.

2. Do czasu uregulowania tych spraw przez właścicieli do zarządu, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy niniejszej ustawy dotyczące zarządu zleconego przez właścicieli osobie fizycznej lub prawnej.

Art. 41.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1995 r., z wyjątkiem przepisu art. 40 ust. 1, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Pytania prawne (3):
Większe okno
Gość
2015-04-03 18:57:07
Odpowiedzi: 0
WitamMam 4 letadnia corke. Z Jej Tata rozadstaadliadsmy sie, ponieadwaz nadaduzyadwal alkoadholu, jak mala miala roczek. Przez 3 lata tata dzcikea mogl widyadwac mala kiedy tylko chcial, natoadmiast tylko u mnie w domu. Powoaddem tego obostrzeadnia jest to, ze ja nie jestem pewna, czy on nie bedzie wozil dzcikea po alkoadholu. Kilka dni temu dostaadlam wezwaadnie na sprawe, ktora odbeaddzie sie na poczatku styczadnia, gdzie ojciec dzcikea pozywa mnie o ustaadleadnie konadtakadtow. Wymieadnil w pozwie , ze chce miec ja u sieadbie co drugi weekadend, swieta, wakaadcje… Wniosl rowadniez wnioadsek o zabezadpieadczeadnie konadtakadtow, ktory zostal odrzuadcony przez sad. Moje pytaadnie brzmi: czy na spraadwie w styczadniu sad moze zaakadcepadtoadwac dla odmiany ten wnioadsek o zabezadpieadczeadnie konadtakadtow? Proadsze o odpoadwiedz i z gory dzieadkuje bo jestem przeadraadzona, ze on moze zabieadrac dziecko zanim ja zdaze udoadwodadnic mojea0racje.
TADEUSZ
2017-10-04 19:08:28
Odpowiedzi: 1
Czy gdy we wspólnocie powstał 3 osobowy zarząd wspólnoty wybrany przez właścicieli,zarządzać dalej tą wspólnotą może dotychczasowy zarządzający - spółka komunalna.Czy w zarządzie może być nie będący włąścicielem lokalu syn właścicielki nie posiadający pełnomocnictwa.pozdrawiam
Odpowiedzi (1):
Gość
2019-03-04 11:54:05
Czy gdy we wspólnocie powstał 3 osobowy zarząd wspólnoty wybrany przez właścicieli,zarządzać dalej tą wspólnotą może dotychczasowy zarządzający - spółka komunalna. Czy w zarządzie może być nie będący włąścicielem lokalu syn właścicielki nie posiadający pełnomocnictwa Tak Tak
Dodaj odpowiedź
Gość
2019-08-30 08:51:12
Odpowiedzi: 0
Czy na działce wspólnoty mogę postawić wiatę bez zgody reszty mieszkańców
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 
Do góry