Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Prawo budowlane
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Prawo budowlane

Polskie przepisy budowlane
Portal informacyjny
A A A
Renata
2017-09-18 20:59:35
Obiekt usługowy, typu akademik czy istnieje w prawie budowlanym taka kategoria .można uzyskać zgodę na budowę? ...
Pokaż pytanie Dodaj odpowiedź
Daro
2017-09-18 14:02:46
Do jakiej kategorii obiektów zaliczyć ścieżkę rowerową zlokalizowaną poza terenem pasa drogowego?...
Pokaż pytanie Dodaj odpowiedź
Weronika
2017-09-18 10:54:58
Chcę wykopać staw bez żadnych dopływów i odpływów. Proszę o podanie aktualnych przepisów, które mają wpływ na przebieg całej procedury posiadania legalnego zbiornika wodnego - stawu....
Gość
2017-09-13 16:13:51
jakie dokumenty musi mieć klient na którego notarialnie ma zostać przeniesiona współwłasność.O o ile wiem dokonał adaptacji strychu ale chyba musiał najpierw pozyskać grunt.Adap...
Leszek
2017-09-11 08:32:09
Proszę o informację, - czy na budowę garażu drewnianego bez fundamentów na działce wspólnej (czworo właścicieli) jest wymagana zgoda nadzoru budowlanego? - jeśli jest już postawiony garaż...

Prawo budowlane

Polskie prawo pracy
Stan prawny: wrzesień 2017r.
Linki sponsorowane

Większe okno
Gość4
2017-06-29 18:21:24
Odpowiedzi: 1
Dzien dobry. Mam pytanie odnosnie dzialki. Na działce rosnie tylko trawa i jedno drzewo. I czy mozna na takiej dzialce postawić domek mobilny na kołach?
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-07-16 23:11:09
Dzień dobry. Domek letniskowy na kołach (nie mylić z holenderskim) nie jest na stałe przytwierdzony do gruntu i jest mobilny, więc teoretycznie nie wymaga pozwolenia na budowę. Prawo budowlane i GUNB nie daje jednoznacznej odpowiedzi: „Nie ma znaczenia sposób posadowienia na nieruchomości tymczasowego obiektu budowlanego niezwiązanego trwale z gruntem. Może on być zatem posadowiony na bloczkach, kółkach, czy podpórkach. Ponadto, przepisy ustawy - Prawo budowlane nie definiują pojęcia „trwałego związania z gruntem”. Wszystko zatem ostatecznie zależy od indywidualnej interpretacji i działań urzędów w poszczególnych regionach. W związku z tym, każdą sprawę rozpatruje się indywidualnie. Bywa również tak, że interpretacja przepisów jest różna nawet w tym samym urzędzie, dlatego nie można jednoznacznie tutaj odpowiedzieć. Domek letniskowy na kołach nie jest domkiem kempingowym, ponieważ nie podlega rejestracji, nie może jechać po drodze. Ponadto, przeznaczeniem domków kempingowych są pola kempingowe. W przepisach nie ma miejsca dla domków na kołach. Dlatego też, całoroczne domki letniskowe na kołach można więc zakwalifikować, na przykład, jako "wiata gospodarczo-letniskowa do celów rekreacyjnych". Jeśli ten domek jest seryjny to zawsze można zapytać producenta jakie mają jego inni klienci doświadczenia w Pana/Pani regionie zwykle pomagają.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-07-02 15:04:40
Odpowiedzi: 1
witam mam pytanie mam postawiona na swojej posesji szopke drewniana a moje ptanie polega na tym jaka jest odlegloas od granicy gdyż podworze graniczy z sąsiadami i kolejne pytanie czy jak moja sasiaka chce postawić plot murowany o wysokości 2,5 metra czy może taki plot postawić bez pozwolenia pozdrawiam
Odpowiedzi (1):
Student
2017-07-06 22:05:12
Wszystko zależy od wielkości szopy drewnianej "Art. 29. 1.Prawa budowlanego stanowi, że „Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: 1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej: a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m”" i ustaleń w planie zagospodarowania (jeżeli w planie miejscowym nie ma nic n.t. umiejscowienie obiektów przeznaczenia gospodarczego/rolnego można ją postawić nawet bezpośrednio przy granicy działki). Jeżeli sąsiadka (niezależnie od zastosowanego materiału) chce ogrodzić działkę od strony sąsiedniej działki przy czym wysokość ogrodzenia przekracza 2,2m, musi to zgłosić do odpowiednich organów i otrzymać pozwolenie.
Dodaj odpowiedź
Zbigniew
2017-07-05 19:48:22
Odpowiedzi: 0
Czy lokator zamieszkujący w jednym budynku dwu rodzinnym gdzie granicą jest płot czy może postawić zagrodę dla psa jeśli tak to w jakiej odległości Nadmieniam iż równolegle do zagrody mamy miejsce do spędzania wolnego czasu
Gość
2017-07-06 18:19:47
Odpowiedzi: 1
czy mogę wylać beton(wylewkę betonową) nie zbrojoną pod wiatą?
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-07-16 22:54:54
Tak, ale odradzam.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-07-07 14:23:26
Odpowiedzi: 0
jestem najemca mieszkania przydzial z 1983r teraz jest wlasciciel prywatny zaklada co ile grzejnikow musi zainstalowac w lokalu 47m/kw o wysokosci 3,5m
właściciel działki
2017-07-15 09:32:34
Odpowiedzi: 0
1. w jakiej odległości od mojej działki właściciel sąsiedniej działki może zrobić uskok rzędu 2m w dół (pierwotnie działki były na równej wysokości)? 2. czy wydział architektury może wydać zgodę na obniżenie działek terenu po jednej stronie przyszłej drogi (wydzielony pas pod drogę miejską - ślepa uliczka ok. 200m długości) o ok. 1,5-2m - z zaznaczonym na projekcie połączeniem z przyszłą drogą odpowiednio niżej niż jest ona aktualnie bez zgody sąsiada z drugiej strony drogi - ewentualne obniżenie drogi spowoduje uskok na granicy jego działki - właściciel działki po drugiej drogi chciał tam zrobić płaski wjazd na swoją posesję? Czy można w tym przypadku mówić o oddziaływaniu na działkę sąsiednią? 3. gdzie zgłosić, że deweloper budujący po sąsiedzku szeregowce najpierw przewrócił, a potem usunął wszystkie słupki graniczne mojej działki? Kto powinien i w jakim trybie od nowa wyznaczyć granice działki?
Teresa
2017-07-17 14:27:39
Odpowiedzi: 0
Czy sąsiad może ingerować w ścianę nośną mojego budynku postawionego zgodnie z polnem i pozwoleniem w ostrej granicy dzialki
Gość
2017-07-18 16:33:00
Odpowiedzi: 0
Witam mam pilną sprawę w jaki sposub kiedy i czy woólę można odstąpić od umowy na remont mieszkania
Stanisław
2017-07-19 12:11:30
Odpowiedzi: 0
Jaki uprawnienia ma Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego na zażalenie o ustaloną przez PINB opłatę legalizacyjną? Ja wniosłem o całkowite umorzenie. Pozdrawiam. Stanisław S.
Jarek
2017-07-23 12:48:28
Odpowiedzi: 1
W 1994r Ojciec otrzymał pozwolenie na rozbudowę plombową istniejącego domu, w 2006r zmarł, rozbudowa jest zakończona w tej chwili spodziewam się PINB, ja nie posiadam pozwolenia budowlanego. Czego mogę oczekiwać po tej wizycie, czy grożą mi jakieś kary,jak z tej sytuacji mam wyjść. Pozrawiam, Jarosław K.
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-07-25 21:50:59
Przeniesienia decyzji raczej nie da się zrobić, więc, w mojej ocenie, należy się powołać na prawa spadkowe, jeśli oczywiście jesteś spadkobiercą po ojcu.
Dodaj odpowiedź
pawel
2017-07-25 13:01:23
Odpowiedzi: 0
czy kierownik robót wpisujący się do dziennika będący kierownik węzł (7 obiektów mostowych) jest równoznaczny z kierownikiem budowy. Chodzi ze pewna instytucja podważyła moje doświadczenia tylko dlatego ze nie byłem kierownikiem budowy. Czy jest na to jakiś paragraf
Gosia
2017-07-26 12:31:18
Odpowiedzi: 0
Witam serdecznie mam problem mam działke budowlana w górach o powierzchni 600m , chce postawić domek letniskowy o powierzchni 68 m2, w obwodzie 30m2(5*6)i do końca nie jestem pewna czy może być tylko na zgłoszenie w gminie.Oczywiście domek bedzie stał na fundamencie
Gośka
2017-07-31 22:37:17
Odpowiedzi: 0
Chciałabym postawić dom w miejscu budynku gospodarczego.Jakie będą potrzebne pozwolenia?
Gość
2017-08-07 15:37:30
Odpowiedzi: 0
Witam, bardzo proszę o pilną odpowierdź: zleciłam wykonanie kostki w koło domu i garażu, po nie całym miesiącu kostka zaczęła się zapadać w koło domu i garażu( tzn przy opasce w koło domu i garażu) Rzeczoznawca stwierdził że jest to wina fundamentów a konkretnie wykopów w koło fundamentów. Stwierdził również że wykonawca powinien przed przystąpieniem do prac sprawdzić podłoże ale w ostateczności na końcu napisał że to nie jest wina wykonawcy( zapadająca się kostka) Bardzo proszę mi pomóc w wyjaśnieniu kto ponosi za to odpowiedzialność? z góry bardzo dziekuję
Gość
2017-08-12 08:06:42
Odpowiedzi: 0
Witam ,jaką odległość od granicy sąsiada i od budynków mieszkalnych muszę zachować budując wolierę ,lub klatki do ptaków .Proszę o pilną odpowiedź .POZDRAWIAM
Karol
2017-08-17 16:36:11
Odpowiedzi: 0
Witam. Działka ma szerokość 14 metrów. Czy w takim przypadku obowiązujące 1,5 m. dotyczy ścian z oknami czy tylko i wyłącznie bez otworów?
Lech
2017-08-19 20:00:20
Odpowiedzi: 0
Posiadam domek letniskowy 25m2 taras zadaszony razem jest 42m2 i moje pytanie czy tarasy wlicza się do powierzchni zabudowy. Przepisy są niejednoznacznie.I teraz nie wiem czy za legalizacje będę płacić za 25m2 czy za 42m2 czy nadwyżkę będę rozbierać. Proszę o poradę. Dziękuje
Krzysztof
2017-08-22 17:01:48
Odpowiedzi: 1
Czy wolno bez zgody sąsiada zrobić parking do tirów kilkanaście pojazdów obok na posesji. Drugie pytanie czy wolno bez zezwolenia odprowadzać wodę opadową z około 1ha. (plac i Hale namiotowe) do rowu który jest nie drożny
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-09-03 12:32:54
Nie wolno odprowidzac
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-08-22 17:41:51
Odpowiedzi: 0
Witam, chciałabym zmienić okna z balkonowych na normalne, mam wykusz i balkon. Czy moge zlikwidować wykusz z balkonem i wstawić mniejsze okna bez projektu budowlanego? może tylko na zgłoszenie?
Gość
2017-08-23 08:39:56
Odpowiedzi: 0
Dzień Dobry Mam problem polegający na tym że w obecnej chwili będzie poszerzana droga gminna przy której mieszkam i chciałabym się dowiedzieć jaka jest odległość krawężnika kończącego kostkę wychodzącego z mojej posesji do krawędzi drogi iż w zeszłym roku wykładałam kostkę i krawężnik styka się z brzegiem drogi? Powiedziano mi teraz że to niezgodne z prawem.
Eugeniusz
2017-09-01 15:52:24
Odpowiedzi: 0
czy na fasadzie budynku mogę zamontować baner reklamowy i ile metrów mogę go podnieść po nad dach, ściana jest bez okien i w pobliżu nie żadnych budynków
Krystyna
2017-09-06 20:21:55
Odpowiedzi: 0
Witam, Chcę w mieszkaniu zrobić kapitalny remont( budynek 4 piętrowy)m.in. wyburzyć 3 ścianki działowe. Czy potrzebuje na to pozwolenie od spółdzielni na taki remont?
Leszek
2017-09-11 08:32:09
Odpowiedzi: 0
Proszę o informację, - czy na budowę garażu drewnianego bez fundamentów na działce wspólnej (czworo właścicieli) jest wymagana zgoda nadzoru budowlanego? - jeśli jest już postawiony garaż około 50 lat temu i nie było zgody na postawienie, czy nadzór budowlany może zażądać rozbiórki? Dziękuję za odpowiedź
Weronika
2017-09-18 10:54:58
Odpowiedzi: 0
Chcę wykopać staw bez żadnych dopływów i odpływów. Proszę o podanie aktualnych przepisów, które mają wpływ na przebieg całej procedury posiadania legalnego zbiornika wodnego - stawu.
Renata
2017-09-18 20:59:35
Odpowiedzi: 0
Obiekt usługowy, typu akademik czy istnieje w prawie budowlanym taka kategoria .można uzyskać zgodę na budowę?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
APC
 

Do góry